Γραμμή μάθησης και συλλογή XPs

Γραμμή μάθησης με τα επόμενα διδακτικά βήματα και συλλογή XPs (πόντοι εμπειρίας) συνολικά καθ’ όλη τη χρονιά ή για ορισμένο χρονικό διάστημα.

Θα μπορούσε να υπάρχει μια γραμμή μάθησης (δεν χρειάζεται να είναι ορατή μέχρι το τέλος της από την αρχή της χρονιάς) στην οποία θα φαίνονται τα επόμενα βήματα π.χ. οι επόμενες διδακτικές ενότητες ή οι επόμενες εργασίες, αναθέσεις κτλ. Τα βήματα αυτά θα έχουν και τη μορφή συνδέσμου που θα μπορεί να οδηγεί στο μαθησιακό αντικείμενο κτλ. Δεν θα είναι διαθέσιμα όλα από την αρχή, αλλά θα ενεργοποιούνται είτε όταν έχει συμπληρώσει ο μαθητής τα προηγούμενα, είτε όταν το επιλέξει ο συντονιστής της κυψέλης.

Ταυτόχρονα, αν και θα μπορούσε να είναι και άλλο app, όταν οι μαθητές ολοκληρώνουν τα βήματα στη γραμμή μάθησης, συλλέγουν XPs (experience points) όπως συμβαίνει στα ηλεκτρονικά παιχνίδια, και ανάλογα μπορούν να τους αποδοθούν παράσημα (badges) κτλ.

Πρόκειται για εργαλεία παιχνιδοποίησης (gamification) που κάνουν τη μάθηση πιο διασκεδαστική!

Μαρίνα Λαντζούνη, εκπαιδευτικός